Dedemin İnsanları (2011)

Dedemin İnsanları (2011) - İzlediğim Filmler

İnsan tek başına kaldığında, gece yatağa uzanıp gözlerini kapadığında genellikle kendi yaşamına bir retrospektif yapar. İçinde yer aldığımız ya da şahit olduğumuz türlü çeşit hatırayı düşünürüz, travmalarımız bize el sallar. Derin kazılan çukur zor kapanır, hele çocukluk yılları; olguları anlamaya çalıştığımız ama olaylarla avunduğumuz, meraklı, kırılgan ve hızlı geçen zamanlar. Belki bu acı samimiyet nedeniyledir, otobiyografik (veya yarı otobiyografik) eserlerin bu kadar çarpıcı oluşu. Mecra bir romansa, bir roman karakteri değildir o yazarın anlattıkları, sen, ben, çocuklarımız, büyüklerimiz, komşularımızdır. Mecra bir filmse, bir film seti değildir yönetmenin gösterdiği, büyüdüğümüz köydür, kasabadır, top oynadığımız apartman arasıdır, okulumuzdur, ülkemizdir. Dedemin İnsanları filmi gerçekten yönetmen Çağan Irmak ve dedesini anlatıyor, gerçekten çocukluğunun geçtiği kasaba gibi bir kasabayı mekan belliyor, mübadele yıllarına içerden bakıyor ve yakın tarihe korkmadan eğiliyor, zira gerçeklerden güç alıyor.

 

70’lerin sonunda geçen filmimizde küçük Ozan, annesi, babası, dedesi ve anneannesi ile şirin bir Ege kasabasında yaşamaktadır. Yaz tatillerinde dedesinin manifaturacı dükkanında çıraklık yapar. 1980 yılının yazının ise beklediğinden uzun olacağını sonradan öğrenecektir. Mehmet Dede rolünde Çetin Tekindor çok kuvvetli bir oyun sergiliyor. Daha 7 yaşında Gülcemal isimli bir gemiyle doğduğu topraklardan, Girit’ten ana vatana göçmek zorunda kalmış; ailesiyle birlikte evlerini, eşyalarının çoğunu geride bırakmışlar, orada Türk olduklarından ötürü, burada göçmen olduklarından ötürü hakir görülmeye çalışılmışlar. 1923 yılında gemiyi bekledikleri, ardından yolculuk ettikleri kısa sekans boyunca annesi ve babası rolünde Mert Fırat ile Ezgi Mola da akıllara kazındılar. Çocuk oyunculardan tabii Ozan rolündeki Durukan Çelikkaya ön planda fakat benim asıl favorim sonradan gelen çırak Tahsin rolünde Hakan Arkal. Bir çocuk bu kadar temiz olabilir mi? Tahsin ve kardeşi Kiraz (ufacık bir kız), bu karakterlerin üzerinden anlatılan vicdan muhasebesi filme renk katmış, hem de gözleri doldurmuş. Dedemin İnsanları ilk bakışta, bir dede ile asi torununun ilişkisi üzerine bir film gibi görünse de, esasında mübadele, 12 Eylül darbesi, değişen yurdumuz gibi konulara değiniyor, ön yargı ve hoşgörüsüzlük kavramlarını yeriyor, vicdan, onur, vakurluk, affedicilik gibi değerleri yüceltiyor. Bu arada yeri gelmişken, filmin yapımcı şirketi Most Production, yapımcılığını yaptıkları filmlerden bazınlarını full hd izlenmek üzere resmi kanallarından YouTube üzerinde yayınlıyor. Hepsinin yönetmeni Çağan Irmak olmak üzere, Issız Adam, Prensesin Uykusu ve Karanlıktakiler filmlerinin yanı sıra, Dedemin İnsanları filmini de bu şekilde izleyebilirsiniz. İzlemek isteyenler için aşağıda YouTube videosunu da paylaşıyorum.

Filmin bir yeri var, önceden izlediğim filmlerden Elia Kazan’ın 1955 tarihli klasiği East of Eden’dan (John Steinbeck’in romanından uyarlanmıştır ve yalnızca 24 yaşında hayata gözlerini yuman, fakat kısacık ömrüne ve film kariyerine iki Oscar adaylığı ve milyonlarca hayran sığdıran James Dean’in belki de en güzel filmidir) bir sahne ile benzerlik yakaladım. Dedesinin, torunu Ozan’ı masaya oturtup davranışlarını sorguladığı ve biraz da onu tahrik etmek için çocuğun büsbütün kötü kalpli olduğunu söylediği sahne ile East of Eden’ın başlarında babasının çocuğa incil okuttuğu sahne birbirine benziyor. Bunu Çağan Irmak’a sormak isterdim, esinlenme ise bana kalırsa müthiş yerinde olmuş, dede ile torunun ilişkisinde bir dönüm noktasını akılda kalıcı biçimde vurgulamış. Pek çok unutulmaz sahnesi var filmin, yönetmen Irmak kendini son derece geliştiren, yeni şeyler denemekten korkmayan, İzmir’imizden çıkmış ve Türk sinema tarihinde çoktan yerini almış bir sinemacı. 2005 tarihli Babam ve Oğlum filmi (tabii Türk izleyicilerin teveccühü ile) IMDB Top 250 listesine demir attı, şimdiden klasik oldu. Filmlerinde gözleri dolduruyor, bir yandan da güldürüyor. Bu filmde insana sevgi aşılıyor, hem de soyu Girit göçmeni olan pekçoğumuz için biraz da toprağın insanı çektiği bu güzide adayı görme isteği uyandırıyor. Tüm okuyucularımıza sevgiler ve de selamlar.

Dedemin İnsanları (2011) - İzlediğim Filmler

Dedemin İnsanları IMDB: http://www.imdb.com/title/tt2150209/